Yazdır Yazı Büyüklüğü A(-) A(+) Paylaş

ETAG 004

ETAG 004 nedir?

EOTA tarafından yayınlanan ETAG 004 standardı, dış cephe mantolama ve ısı yalıtım sistemleri için Avrupa sınırları içinde zorunlu bir değerlendirme ve kalite sistemidir. Ürün veya ürün grupları belirli bir dönem (Isı yalıtım sistemleri için 30 yıl) yaşlandırma testlerine tabi tutularak, bu dönem içinde aşırı soğuk ve sıcaklarda, rüzgâr ve yağmur gibi çevresel etmenlere karşı dirençleri ölçülür.


Bu testleri başarılı geçen sistemlere EOTA tarafınca ETAG 004 belgesi verilir. Önümüzdeki dönemler de Avrupa Birliği uyum yasaları gereğince Türkiye’de de uygulanması zorunlu hale gelecek olan sistemle, her binanın bir ısı kimliğine sahip olma şartı istenecek ve bu sistem sayesinde binalarda mantolama ve ısı yalıtımı konusunda standartlar yakalanmış olacak. Bayisi olduğumuz fabrikaların ısı yalıtım sistemlerini kullanan binalarda, bu kapsamda ETAG 004 belgesi sayesinde kimlik problemi olmayacak ve sorunsuz bir denetim süreci yaşayacaktır.

ETAG’ın genel özellikleri aşağıdaki gibidir:

- Yeni ürünler (buluş, Ar-Ge) ve hakkında henüz bir standart bulunmayan ürünler için verilir.
- Ürünün kullanım amacına uygunluğunu gösterir.
- Bir “Onay Kuruluşu” tarafından verilir.
- 5 yıllıktır, yenilenebilir.
- Bu ürünler yaygınlaştığı takdirde, verilen talimatla EOTA (Avrupa Teknik Onay Organizasyonu) tarafından “Avrupa Teknik Onayı Ortak Esasları” (ATOOE) hazırlanır.
- ATO, ülkemizde Bakanlık tarafından görevlendirilecek ve uygunluk teyidini de gerçekleştirecek “onaylanmış kuruluşlarca” verilecektir.
- Verilen ATO ve AB’de verilenler bunlar tarafından yayınlanacaktır.
- ATOOE, ATO Onay Kuruluşlarının sözcüsü olarak Bakanlıkça belirlenecek kuruluş tarafından yayınlanması düşünülmektedir. Ayrıca, Bakanlık seri numaralarını Resmi Gazete’de yayınlayacaktır.

Daha detaylı bilgi için http://www.eota.be adresini ziyaret edebilirsiniz.


  • Kış aylarında dış ortamdaki soğuk havanın iç mekanlarda ısı kaybına neden olmasını; yaz aylarında ise dış ortamdaki sıcak havanın iç mekanda ısı artışına neden olmasını önlemek için özel malzemeler ile yüzeyler arası ısı transferini azaltma işlemine ısı yalıtımı denir.Devamı için tıklayınız
  • Pazar lideri markamız Blue'Safe Mavi Kale, boya ve dekoratif sıva dahil son kat kaplamalı paket sistemlerde "10 Yıl Ürün Garantisi"ni sektörün hizmetine sunuyor. Ayrıca, paket sistemler için uygulama süreci ve sonrasını kapsayan 2 yıl uygulama garantisi de mevcut.Devamı için tıklayınız
Yazdır Yazı Büyüklüğü A(-) A(+) Paylaş